<<< Wszystkie wpisy5-sposobow-zdjecie
ostatnio zaktualizowano
17.09.2021 10:45

5 Sposobów Jak Stracić Pieniądze Na Firmowych Zakupach

Dlaczego tak dużo ludzi traci ciężko zarobione pieniądze na zakupach i jak temu zapobiec?


1. Brak porównywania ofert

Często zdarza się tak, że potrzebujemy coś na szybko - czy to mąka do ciasta, wąż ogrodowy do podlewania świeżo zasadzonej trawy, whatever. W takim przypadku jedziemy prosto do pobliskiego sklepu i kupujemy potrzebny towar, bo to najbardziej rozsądny wybór. Mamy gdzieś w głowie "porównywarkę cenową", która porównuje towary na danej półce i wybierze w najlepszy możliwy sposób.

Wiele osób robi tak samo przy większych zakupach wartych tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy - wybierając "najoptymalniejsze" rozwiązanie. Jednak ich wybór jest oparty na malutkim fragmencie rynku, dlatego istnieje duża szansa, że w takiej sytuacji mocno się przepłaci.

2. Częściowe porównywanie ofert

Osoby, które mają choć krztę doświadczenia, porównują kilka ofert na ten sam produkt, kiedy zamierzają kupić coś większego. Jednak często, z powodu zbytniego pośpiechu zadowalają się 2-3 ofertami i na tej podstawie podejmują wybór. Jest to na pewno lepsza sytuacja niż w punkcie 1., ale odkryty fragment rynku ciągle jest niewielki, a możliwości potencjalnych oszczędności są ogromne.

3. Brak negocjacji cen

Doświadczenie w handlu pokazuje, że bardzo rzadko cena proponowana na początku jest ceną ostateczną. I w negocjacji nie chodzi tylko o twarde targowanie się. Chodzi o znalezienie układu, w którym obie strony korzystają, tzw. Win-Win. Niestety takie nastawienie nie jest zbytnio popularne, bo ludzie są tak bardzo przyzwyczajeni do nastawienia Win-Lose - myślą, że sytuacja, gdzie druga strona korzysta, oznacza stratę dla mnie i odwrotnie. To jest ogromny hamulec dla jakiejkolwiek współpracy - każde negocjacje są ograniczane do koniecznego minimum i najlepiej, gdyby status quo zawsze był zachowany. Nie są rozwijane długotrwałe relacje, a dostawca jest zmieniany, gdy tylko konkurent zawrze w swojej ofercie tańszy produkt od obecnego.

4. Wybieranie najtańszej możliwej oferty

W świecie, gdzie wszystko ma swoją cenę, czasami nie stać cię na kupowanie najtańszych produktów. Chodzi o to, że prace związane z konserwacją, naprawy, wymiana itp. też oznaczają koszty, których często nie widzi się przy zakupie. Należy patrzeć jak najdalej wprzód - czy oszczędność dzisiaj nie oznacza wielkiego wydatku jutro? Problem leży w tym, że wydawanie pieniędzy najbardziej boli dzisiaj - a co będzie jutro? Tym przejmuje się niewiele osób, a może to mieć negatywne konsekwencje.

5. Poleganie tylko na sobie

Jest takie powiedzenie - "Umiesz liczyć? Licz na siebie!". W tym przypadku ono się niestety nie sprawdza - a jak wiele ludzi je stosuje, jeśli chodzi o zakupy! Są ludzie, którzy żyją z pomagania innym w dokonywaniu dobrych zakupów.

W Zakupowcu dążymy do tego, by być inspiracją i praktyczną pomocą dla każdego zakupowca na świecie (przy czym "zakupowcem" jest każdy, kto kupuje coś dla swojej firmy)

Nasi klienci to osoby, które zobaczyły wartość w tym, by współpracować w tym temacie, bo same nie miały na to tyle czasu lub nie potrafiły same zdobyć zadowalających cen na potrzebne towary.

Polecane: Czy potrzebuję działu zakupów w mojej małej firmie?