<<< Wszystkie wpisyconstruction site
ostatnio zaktualizowano
22.11.2021 13:45

Ceny materiałów budowlanych - aktualizacja listopad 2021

Inflacja, rosnące ceny paliw, zwiększające się koszty pracowników - przepis na to niekontrolowany wzrost cen w tym roku. Kiedy te ceny w ogóle spadną?


Cierpi przede wszystkim inwestor indywidualny - czy na pewno?

To oficjalne: Materiały budowlane są najdroższe w historii. Jak wynika z danych Grupy PSB Handel S.A., ich ceny wzrosły w październiku w górę o ponad 20%.

Oczywiście wyglądało to różnie w zależności od kategorii materiałów: liderem tabeli jest wciąż płyta OSB - podrożała ona o całe 101% w stosunku do października 2020 r. Izolacje termiczne oraz sucha zabudowa też mocno podrożały (odpowiednio 54% i 41%). Reszta grup materiałów podrożała od 6% do 19%.

źródło: Trendy cenowe grupy PSB

Inwestorzy, którzy zaczęli budowę w zeszłym roku i odpowiednio się nie zabezpieczyli, mogą teraz liczyć się z faktem, że budowa wyniesie ich ok. 20-30% więcej niż według pierwotnych kalkulacji.
Niektórzy decydują się na wstrzymanie inwestycji, licząc na spadek cen w przyszłym roku.

Mówi się, że cierpi właściwie tylko inwestor indywidualny. Ale co z wykonawcami, którzy kupują materiał na swoje budowy? Co z deweloperami, którzy podpisali umowy na budowy i teraz muszą się z nich rozliczyć? Czy tacy powinni teraz spieszyć się, żeby kupić towary jak najszybciej, choć jeszcze ich nie potrzebują, czy raczej powinni poczekać, jeśli mają taką możliwość?

Co mówią w tej sprawie prognozy?

Czy ceny materiałów budowlanych w 2022 r. spadną?

Ceny materiałów są uzależnione od kosztów produkcji oraz logistyki. Przy obecnym wzroście cen energii oraz paliwa, nie daje to dużych nadziei na spadek cen w przyszłym roku.

Jeszcze większe znaczenie ma w tym przypadku ograniczona podaż oraz duży popyt na surowce, który obecnie nie maleje i nic nie wskazuje na to, żeby miał zmaleć w przyszłym roku - częściowo ze względu na dofinansowania czy rządową pomoc we wzięciu kredytu dla osób, które zdecydują na zamieszkanie na swoim.

Popyt na materiały może również zwiększyć zmniejszenie formalności przy budowie domu jednorodzinnego o powierzchni do 70 m2. Eksperci przewidują, że oba powyższe fakty popchną dużą grupę inwestorów do wybudowania własnych czterech ścian.

Ale do konkretów:
- Polski Instytut Ekonomiczny ocenia, że inflacja przyspieszy i jeszcze w tym roku przekroczy 7%. Jej szczyt natomiast przewidywany jest na styczeń, luty 2022
- Portal HurtowniaBudowlana.pl informuje, że styropian po lekkiej korekcie w dół w październiku znowu zacznie drożeć - najpierw o 5% w grudniu i o kolejne 5% w styczniu.
- Lasy Państwowe wprowadziły 24 września br. nowe zasady sprzedaży drewna na lata 2022 i 2023 po wyższych cenach niż dotychczas.
- Ceny paliw przekroczyły próg 6 zł/l i na tym poziomie utrzymają się przez jakiś czas. Jest jednak nadzieja, że ceny ulegną korekcie. Baryłka ropy w szczycie kosztowała 86,08 USD (21.10.2021), a obecnie jest na poziomie 78,14 USD (22.11.2021).
- Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził we wrześniu nowe taryfy dla gazu, co przełożyło się na wyższe rachunki za gaz dla gospodarstw domowych od października br. Wzrost cen gazu wyniósł średnio 7,4%. Była to trzecia w tym roku podwyżka cen gazu (poprzednie w maju o 5,6% i lipcu o 12,4%). I to jeszcze nie koniec, bo w 2022 zapowiadane są kolejne podwyżki.

Wiele wskazuje na to, że ceny materiałów w 2022 r. pójdą w górę. Wszystko zależy jednak od popytu, którego do końca nie da się przewidzieć, co pokazała nam tak dobitnie pandemia koronawirusa.

Co robić?

Kiedyś było tak, że dzwoniąc do hurtowni, było się w stanie określić, czy dana cena jest dobra, czy nie. W tym momencie wiele właścicieli małych firm budowlanych właściwie teraz straciło wyczucie tego, co ile powinno kosztować. Niektórzy duzi gracze na rynku wykorzystują pandemię do mocnego zwiększenia swoich marży - bez realnego wzrostu kosztów.

W takiej sytuacji ciężko sobie poradzić samemu. Jako Zakupowiec możemy pomóc takiemu budowlańcowi oszczędzić mnóstwo stresu oraz uwolnić ogromne pokłady czasu, który można spożytkować na coś innego, bo zakupami w firmie zajmuje się ekspert.

Nie doświadczyliśmy jeszcze sytuacji, że któremuś z naszych klientów nie mogliśmy pomóc - zawsze wychodzili na plus!

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą Zakupowca dla Twojej firmy, skontaktuj się z nami już teraz, a porozmawiamy, czy ta oferta jest dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami i zostań Klientem Zakupowca już TERAZ →

Polecane: Jak zapewnić rentowność pomimo historycznego wzrostu cen?