<<< Wszystkie wpisypracownik biurowy, frustracja
ostatnio zaktualizowano
16.07.2021 10:27

Jak zapewnić rentowność pomimo historycznego wzrostu cen?

Wielu przedsiębiorców miało poważne obawy po rekordowo wysokim wzroście cen materiałów budowlanych w ostatnich miesiącach.
1 czerwca nastąpił kolejny nadzwyczajny wzrost cen, którego się obawiano i długo zapowiadano. Wielu przedsiębiorców boi się strat w swoich projektach.

Co możesz zrobić, aby zapewnić ciągłą rentowność swojej firmy?

1. Pamiętaj, aby renegocjować umowy zakupu

Teraz ważniejsze niż kiedykolwiek jest posiadanie tak dobrych umów zakupowych, jak to tylko możliwe, aby zachować konkurencyjność.
Jeśli jesteś odpowiedzialny za zakupy, negocjacje z dostawcami powinny teraz zdecydowanie znaleźć się wysoko na liście priorytetów.
Czy wiesz, jakich cen i rabatów powinieneś się spodziewać i czy jesteś pewien, że nie przepłacasz?

Czy kiedykolwiek liczyłeś, ile możesz rocznie zaoszczędzić na obniżeniu kosztów towarów tylko o 3 lub 5 procent?
Przetestuj nasz kalkulator oszczędności tutaj i poznaj swój potencjał

Jednym z towarów, zaczyna sprawiać kłopot na rynku, jest płyta OSB. Według portalu next.gazeta.pl ceny OSB wzrosły o ponad 40 proc. w stosunku do zeszłego roku, a problemem staje się również dostępność.
W związku z tym, wielu zaopatrzeniowców jest w stanie wydać naprawdę duże pieniądze, żeby w ogóle ten materiał dostać. Jeśli nie masz informacji, że materiał jest dostępny gdzieś indziej w bardziej przyzwoitych cenach, to bardzo łatwo można mocno przepłacić za swoje zakupy.

2. Podnieś ceny i zabezpiecz się przed wzrostem cen

Brzmi to bardzo kontrowersyjnie, wiemy. Jednak nawet jeśli masz zapewnione dobre ceny zakupu, ważne jest oczywiście, abyś ewaluował ceny sprzedaży i sprawdził, czy masz wystarczające zarobki z tego, co dostarczasz. Oczywiście klient zawsze musi być w centrum, ale czy jesteś w stanie dostarczać dobrą wartość klientowi, jeśli zbankrutujesz?

Mamy nadzieję, że uwzględniłeś podwyżki cen w swoich ofertach, dzięki czemu jesteś zabezpieczony przed dalszym wzrostem cen.

Ceny są obecnie na historycznie wysokim poziomie, ale nie jest wykluczone, że jeszcze wzrosną.

3. Skoncentruj się na opłacalnych zadaniach

Czy zawsze masz za dużo zadań i starasz się łączyć koniec z końcem w swojej pracy?
Dzisiaj każdy musi ustalać priorytety, a wtedy ważne jest, aby poświęcić czas na zadania, które generują największą możliwą wartość w ostatecznym wyniku.

Coraz częściej rezygnuje się z usług, które nie wchodzą w zakres podstawowej działalności firmy, czego przykładem są usługi księgowe, pilnowanie płatności czy marketing.
Dokonując takiej oceny oddelegowania tych czynności, w praktyce dokonujesz kalkulacji tego, co nazywamy kosztem alternatywnym.

Być może doszedłeś do wniosku, że gdybyś sam zabrał się za księgowość w swojej firmie, spędziłbyś zbyt dużo czasu na nauce tego, co możesz zlecić komuś innemu.

Ale czy dokonałeś takiej samej oceny, jeśli chodzi o dział zaopatrzenia?

Koszt alternatywny spędzania dużej ilości czasu na negocjacjach umów zakupowych można obliczyć w następujący sposób:

Osiągnięte oszczędności - koszt wynagrodzenia (spędzony czas) - utrata dochodu (ile dochodu mogłeś wygenerować w tym czasie) = Twój koszt alternatywny.


Klienci, którzy do nas przychodzą, widzieli, że powyższa kalkulacja daje im ujemny koszt alternatywny.
Dlatego zdecydowali się pozostawić tę usługę nam, aby sami mogli skupić się na przychodach i inwestycjach.

Przeczytaj więcej: Tak pracujemy dla Ciebie