<<< Wszystkie wpisy
ostatnio zaktualizowano
21.05.2021 11:34

Zakupowiec oszczędza firmie Losholt AS do 25% na zakupach i 100 godzin rocznie

Ten artykuł bazuje na doświadczeniach firmy Innkjøpssjefen AS - czyli poprzednika Zakupowca w Norwegii.

Firma Losholt AS koncentruje się na rejonach Vestfold, Buskerud i Telemarku, a także ma niektóre zlecenia w Akershus i Oslo. Biznes toczy się bardzo dobrze dla dewelopera, który również posiada własną produkcję prefabrykatów. W tym roku (2019) ich obrót wyniesie 20 milionów koron norweskich, a zamówień na 2020 rok już jest na 45 milionów. Ale czy wynik może być jeszcze bardziej opłacalny?

Rozmawialiśmy z Borgarem Lindhjemem, kierownikiem projektu i właścicielem firmy deweloperskiej Losholt AS, który skontaktował się z nami w Zakupowcu, aby usprawnić zakupy.

„Okazało się, że możemy bardzo zredukować ceny. Po rozpoczęciu współpracy z Zakupowcem oszczędzamy około 20% na wielu naszych zakupach. To bardzo dużo” - mówi Borgar.

Losholt to grupa 16 pracowników - dziesięciu monterów, czterech w fabryce i dwóch w biurze. Czuli się zbyt mali, aby mieć własnego pracownika w 100% zaangażowanego w zakupy. Dlatego zakupami zajął się kolega Lindhjema. Na początku szło całkiem nieźle, ale potem powiedziano im o Zakupowcu i chcieli sprawdzić, czy może to być dla nich opłacalna współpraca.

Borgar, jak dowiedziałeś się o Zakupowcu?
- Powiedział mi o tym znajomy, który był bardzo zadowolony i zaoszczędził dużo pieniędzy. Następnie umówiliśmy się na spotkanie ze sprzedawcą i stwierdziliśmy, że możemy znacznie obniżyć ceny. Po rozpoczęciu używania Zakupowca oszczędzamy ok. 20% na naszych zakupach. To bardzo dużo.

Typowe wyzwanie dla branży budowlanej w Norwegii

Co sprawiło, że skontaktowałeś się z Zakupowcem? Jaka była potrzeba?
- Słyszeliśmy o dużych oszczędnościach na zakupach. W naszej branży marże są niskie, z pomocą takiego zakupowca znacznie podnosimy wynik finansowy - mówi Borgar.

Branża budowlana w Norwegii obejmuje wiele mniejszych firm, takich jak Losholt, i bardzo niewiele z nich może usprawiedliwić zatrudnianie własnej osoby do negocjacji i pośrednictwa z dostawcami. To w połączeniu z niskimi marżami sprawia, że outsourcing funkcji zakupów jest szczególnie atrakcyjny:

- Teraz mamy oddanych ludzi, którzy zajmują się wszystkimi zakupami, a my możemy w pełni skupić się na prowadzeniu biznesu.

Borgar Lindhjem nie ukrywa, że było to sprytne posunięcie dla firmy pod kilkoma względami:
- Znacząco zwiększyliśmy rentowność po rozpoczęciu korzystania z Zakupowca. Jest to korzystne dla naszych klientów, a także mamy wzmocnioną gospodarkę w naszej firmie.

Jak podsumowałbyś korzyści płynące z korzystania z naszych usług dla innych firm?

Zwiększona rentowność zapewnia lepszą płynność. Fakt, że nie musimy również sprawdzać cen produktów, oznacza, że skracamy godziny administracyjne do tego - szacunkowo 100 godzin w ciągu roku, a tym samym możemy poświęcić więcej czasu na sprzedaż i obsługę klienta.

Korzystając z usług Zakupowca, spółka Losholt AS uzyskała następujące korzyści:

- Uwolnienie 100 godzin w roku
- Mają więcej czasu na sprzedaż i obsługę klienta
- Oszczędność 15% na kosztach zakupu i 25% na niektórych produktach